Wiosenna wycieczka krajoznawcza Szlakiem Piastowskim.

Wiosenna wycieczka krajoznawcza Szlakiem Piastowskim.

W dniach 4 i 5 maja Klub seniora "Jaśki" z Ostroroga, zorganizował wycieczkę do Gniezna i Biskupina.

W wycieczce uczestniczyło 28 osób. W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili Katedrę w Gnieźnie będącą świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieżnieński czy też koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.

Zwiedzono też Muzeum Początków Państwa Polskiego. Muzeum jest miejscem gdzie można się zapoznać z historią średniowiecznego państwa polskiego .W zbiorach muzeum można zobaczyć eksponaty archeologiczne, historyczne i archiwalne.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Biskupina. Tu przy dużym wietrze i  siąpiącym deszczu, stateczkiem "Diabeł wenecki", odbył się rejs po jeziorze Biskupińskim.

Po rejsie zwiedzano osadę biskupińską .

Po trudach dnia zorganizowano biesiadę pałucką. Były pięknie opowiedziane legendy pałuckie oraz poczęstunek z pysznymi szarymi kluskami i plyndzami. Nie obeszło się bez tańców.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęto zwiedzaniem Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.

Muzeum jest największym w Europie skansenem na terenie którego zgromadzono unikatowe parowozy , wagony towarowe i osobowe. Można też zobaczyć żuraw wodny, duże pompy do poboru wody, obrotnicę i wiele innych ciekawych eksponatów. Pociąg kolejki wąskotorowej zawiózł nas do Żnina.

Obok muzeum znajdują się ruiny zamku który powstał w połowie XIV wieku na zlecenie Mikołaja Nałęcza.
Z Zamkiem wiąże się legenda o tym że straszy na nim Diabeł Wenecki czyli sam właściciel Mikołaj Nałęcz.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie pałacu w Lubostroniu. Pałac został wybudowany w latach 1795 -1800 . Wybudowano go na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego.

Pałac otoczony jest pięknym parkiem. Obok pałacu znajduje się oficyna ( stary dwór) oraz zabudowania stajni i wozowni.

 

 


Poprawiony (poniedziałek, 08 maja 2017 09:58)