Wizyta studyjna w Holandii

W dniach 24-29 września przedstawicielki fundacji „Femina Project”, pracownice DPS w Nowej Wsi i Łężeczkach oraz wronieckie i ostrorogskie seniorki udały się z wizytą studyjną do Beverwijk w Holandii. Wyjazd został zorganizowany przez fundację „Femina Project”, na zaproszenie działającej - na rzecz seniorów - w Holandii, organizacji Viva! oraz znanego wielu wronczanom Wima Spruit'a. Wyjazd miał na celu zapoznanie polskiej delegacji z warunkami życia i rozwiązaniami na rzecz polepszenia funkcjonowania seniorów w Holandii oraz obustronną wymianę doświadczeń. Goście z Polski odwiedzali domy dziennego i stałego pobytu seniorów, m.in. Huis ter Wijk. Mieli możliwość porozmawiać z pensjonariuszami i pracownikami oraz poznać sposoby spędzania czasu wolnego przez osoby starsze, a także w nich współuczestniczyć, biorąc udział w warsztatach bębniarskich. Poznali też osoby zajmujące się przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek.  W czasie wolnym gospodarze zabrali polska delegację nad Morze Północne i do Amsterdamu.

Podsumowując - Polscy goście byli pod wrażeniem tego, jak duża liczba osób w Holandii angażuje się, także wolontaryjnie, w szeroko rozumianą pomoc seniorom, stosując w tym kierunku wiele bardzo innowacyjnych rozwiązań. Jednak, trzeba dodać, że i Holendrzy coraz bardziej odczuwają skutki procesu starzenia się społeczeństwa. W trakcie wizyty zostało nawiązanych wiele kontaktów, które z pewnością zaprocentują dalszą współpracą na rzecz seniorów.

Dziękujemy darczyńcom i parterom, którzy przyczynili się do zorganizowania tak udanej wizyty. A są to: Amica Wronki S.A., Urząd Miasta i Gminy Ostroróg, Przedsiębiorstwo Komunalne Wronki, Wroniecki Ośrodek Kultury, firma Gelg i Zakład Karny we Wronkach.

Karolina Stróżyńska - Matuszewska


Holenderscy gospodarze podczas spotkania w siedzibie organizacji ViVa!

Bert Kisjest podczas spotkania z polską delegacją w Wijk aan Zee na temat filozofii życia seniorów

Krystyna Kurowska przed ośrodkiem Hius ter Wijck w Beverwijk

Warsztaty bębniarskie w domu opieki Huister Wijk w Beverwijk

Terapia zajęciowa w domu opieki Elsanta w Beverwijk

Polska delegacja przed siedzibą organizacji ViVa!

Partnerzy:Poprawiony (piątek, 17 października 2014 08:02)